poniedziałek, 9 grudnia 2013


Skrzyżowanie rzek



Bardzo rzadkim zjawiskiem hydrologicznym jest skrzyżowanie rzek. Podróżując po Wielkopolsce, na przykład Szlakiem Cysterskim albo Piastowskim, koniecznie trzeba zobaczyć skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Powstało ono za sprawą człowieka, około 1830 roku, w wyniku prac melioracyjnych prowadzonych przez Cystersów. W okolicy Wągrowca te dwie małe rzeczki przecinają się pod kątem prostym i przepływają przez siebie prawie nie mieszając swoich wód. Jak twierdzą hydrolodzy takie zjawisko jest możliwe dzięki odmiennym charakterystykom hydrologicznym i cechom fizyko-chemicznym wód każdej z rzek. Najprawdopodobniej na kuli ziemskiej występuje jeszcze tylko jedno takie zjawisko.
Czasem można spotkać się z określeniem „bifurkacja wągrowiecka”, co jest jednak określeniem błędnym i oznacza naturalne rozdzielenie biegu rzeki na dwa ramiona, z których każde uchodzi do innego dorzecza. Dojście do punktu widokowego jest stosunkowo łatwe i nie powinno nastręczyć trudności nawet osobom poruszającym się na wózkach.
Podobną Ciekawostką krajoznawczą jest dwupoziomowe skrzyżowanie rzeki i kanału, w Fojutowie w powiecie tucholskim w województwie kujawsko-pomorskim. 

MWF 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz